Eva Kramná
Pohraniční 52/23
Ostrava - Vítkovice
 
Zobrazit mapu Kontakt
 
Úvod
MASÁŽE
Relaxační masáž -
Sportovní masáž -
Reflexní masáž -
Breussova masáž -
Dornova metoda -
Thajská olejová masáž -
Lymfatická masáž -
Autotrakční lehátko -
Zdravá dieta -
Ceník služeb
Kontakt, mapa
Zajímavé informace
Články o zdraví
Slovník pojmů
Pro firmy
Fotogalerie

NAVRCHOLU.czMasáže

LYMFATICKÁ MASÁŽ (LYMFOMASÁŽ)


Lymfatický systém je cévní řečiště, o kterém se mluví velmi málo, ačkoliv se velmi podobá krevnímu oběhu a úzce s ním souvisí. Má však zcela odlišnou funkci.

Jeho úkolem je odvádět přebytečnou vodu z tkání, toxiny, metabolity, viry a jiné cizorodé buňky, přefiltrovat, zničit a udržovat tělo zdravé.

Lymfatický systém je tvořený kapilárami, cévami, lymfatickými uzlinami a jednotlivými orgány, mezi něž patří zejména slezina, krční mandle (tonsily) a brzlík (thymus).

Lymfa samotná je bezbarvá, lehce nažloutlá tekutina, z buněčného hlediska složená převážně z lymfocytů, leukocytů (bílých krvinek) a makrofágů. Dále obsahuje prach, částečky křemíku a cizorodé látky. Je to z laického hlediska tekutina, která se sbírá ve tkáních, okolo orgánů atd. a „vtéká“ do lymfatického řečiště, tedy droboučkých kapilárek a z periferie směřuje rozšiřujícími se cévkami do uzlin, kde probíhá filtrace a ničení všeho cizorodého. Zduření a zvětšení uzlin je vždy známkou, že lymfatický systém je ve stavu nejvyšší pohotovosti a bojuje s infekcí. Permanentní zduření uzlin je známkou špatně fungujícího lymfatického systému a je vhodné začít podnikat kroky směřující k nápravě (viz. níže)

Lymfatické řečiště na rozdíl od krevního nemá svoji pumpu, která by tok lymfy poháněla kupředu. Její pohyb je zajištěn naším pohybem (prací svalů), hlubokým dýcháním a také velice účinně speciální lymfatickou masáží.

Díky sedavé činnosti, minimu pohybu a povrchnímu dýchání dochází ke zpomalení až k téměř úplné stagnaci lymfy, náš organizmus se zanáší odpadními látkami a organickými vetřelci, kterých se tělo nedokáže zbavit. Pociťujeme to zejména zvýšenou únavou, častými virovými atakami (nemocností), můžou se nám tvořit otoky dolních končetin nebo zápěstí či prstů a zkrátka nejsme tak výkonní, jak bychom mohli být. Ucpání hlavních lymfatických uzlin může způsobit potíže projevující se jako točení hlavy, bolest krční páteře, šumění a hučení v uších, pocit celkové nestability. Vzhledem k tomu, že lymfatické uzliny se nacházejí také v oblasti beder a třísel, můžeme potíže pociťovat i tam – bolesti bederní páteře…

Zpomalený lymfatický systém se taktéž projevuje na kvalitě kůže a celulitida je jedním z hlavních příznaků. Celulitida je způsobena také tím, že se lidské tělo nedokáže zcela vypořádat s toxiny a hormony přijímanými v potravě. A právě tato fakta dle nových výzkumů potvrzují, že celulitidou dnes trpí každý druhý člověk bez ohledu na to, zda je to muž nebo žena.Co podporuje tok lymfy:

 • Obrácená poloha (autotrakční lehátko) – účinný způsob podpoření žilního a lymfatického systému, imunity, atd. (viz autotrakční lehátko).
 • Pohyb – rychlá chůze, běh, skoky přes švihadlo, na trampolíně…
 • Bylinkové čaje, na jaře výborný čaj z mladých kopřiv (čištění ledvin)
 • Zeleninové šťávy – např. z červené řepy a mrkve (dnes již jsou odšťavňovače téměř v každé domácnosti)
 • Dostatek čisté vody
 • Pravidelné reflexní a lymfatické masáže


Co způsobuje stagnaci lymfy:

 • Přemíra cukru (sladkosti, čokoláda), množství ovoce, mléčných výrobků
 • Nadbytek masa, nevhodná úprava potravin (smažení, pečení)
 • Stresové faktory, napětí, úzkost – zejm. přetrvávají-li dlouhodobě
 • Sedavý způsob života, mělké dýchání, pasivita
 • Nedostatek vody (špatný pitný režim)


Máte pocit, že jste se našli? Že už přesně víte, kde je zakopaný pes?
Tak začněte!
Je jaro, ideální doba nastartovat lymfatický systém, podpořit očistu a regeneraci organismu a dát sbohem únavě a případným kilům navíc.Dopřejte si lymfatickou masáž.Kromě toho, že rozproudíte lymfu a nastartujete detoxikaci, příznivě ovlivníte také stav kůže (akné, vyrážky, celulitida) a pleti jako takové.

Lymfatická masáž má výborné odezvy také z kosmetického hlediska – zlepšuje stav pleti, vyrovnává mastnou a suchou pleť, redukuje otoky pod očima, vypíná a dodává pleti zdravý vzhled. Výsledky jsou často patrné po prvním lymfatickém ošetření.

V důsledku alergií (sezónních i celoročních) je lymfatická masáž doporučována pro usnadnění vstřebávání otoků, zlepšení dýchání a vyrovnání imunitní reakce.Jarní lymfování:

 • Doporučená očista organismu spočívá v masážích jdoucích pravidelně za sebou, a to např.:
 • 1.týden 3x, další 3.týdny 1-2x, tzn. minimálně šest až deset masáží během jednoho měsíce.


Jako každá masáž, také lymfatická má své kontraindikace, které je nutno mít na zřeteli:
Masáž se neprovádí v případě:

 • Akutního onemocnění (nachlazení, horečka, rýma, kašel, atd.)
 • Onkologického onemocnění
 • Při selhávání srdce, ledvin, štítné žlázy (otoky způsobené těmito závažnými onem. není možné řešit lymfatickými masážemi – zde se vyžaduje souhlas ošetřujícího lékaře!
 • Gravidita (v případě otoků způsobených nedostatečností ledvin)
 • Akutní žilní onemocnění
 • Nejasné břišní potíže
 • Neošetřené kožní onemocnění


   
TOPlist