Eva Kramná
Pohraniční 52/23
Ostrava - Vítkovice
 
Zobrazit mapu Kontakt
 
Úvod
MASÁŽE
Relaxační masáž -
Sportovní masáž -
Reflexní masáž -
Breussova masáž -
Dornova metoda -
Thajská olejová masáž -
Lymfatická masáž -
Autotrakční lehátko -
Zdravá dieta -
Ceník služeb
Kontakt, mapa
Zajímavé informace
Články o zdraví
Slovník pojmů
Pro firmy
Fotogalerie

NAVRCHOLU.czČlánky o zdraví

21.3.2010 - Překyselení organizmu – počátek většiny nemocí!


Eva Kramná

Zdraví, neboli stav bez nemoci je bezprostředně závislé na rovnováze kyselých a zásaditých látek v těle. Stav nadbytku kyselin totiž způsobuje či zhoršuje drtivou většinu nemocí. Podle světových autorů totiž téměř není možné onemocnět, dokážeme-li udržet správnou acidobazickou rovnováhu (dále jen ABR) v organismu. A to znamená pro nemocné velkou naději! Pokud dojde k nastolení rovnováhy ABR, je vždy možná náprava zdravotního stavu či dokonce vyléčení.

Překyselení organismu je stav velmi častý. Bohužel mu dnes nikdo, ani lékaři, nevěnují patřičnou pozornost. Výsledkem jsou přeplněné ordinace chronických pacientů bez vyhlídek na uzdravení. Moderní medicína se zabývá a umí velmi dobře řešit náhlé či pomalu vznikající extrémní výkyvy hodnot pH (tudíž narušení ABR), ale takřka vůbec se nezabývá dlouhodobým vlivem „mírného překyselení.“ Toto chronické překyselení, neboli latentní acidóza, se v průběhu let rozvine až u devadesáti procent populace, proto je v současnosti považováno za jednu z nejnebezpečnějších civilizačních chorob. Projevuje se mnoha klinickými příznaky a jejím dlouhodobým působením se rozvíjejí tak závažná onemocnění, jako je rakovina, diabetes mellitus (cukrovka), osteoporóza, vysoký krevní tlak se svými komplikacemi (např. mrtvicí), Parkinsonova či Alzhaimerova choroba. Mezi další projevy patří pálení žáhy, žaludeční obtíže, bolesti kloubů a svalů, svalové křeče,chronická únava,poruchy srdečního rytmu, poruchy spánku, bolesti hlavy, kožní problémy a celulitida. Kyselé prostředí v ústech způsobuje vyšší kazivost zubů, v tenkém a tlustém střevě podporuje růst kvasinek a plísní, jež vede ke snížení imunity a rozvoji zánětů a projevů alergie.

Co je příčinou latentní acidózy? Na prvním místě jsou to naše stravovací návyky. Jíme nadbytek kselinotvorných jídel a velmi málo zásadotvorné stravy. Nadbytek masa, tuků, rafinovaného bílého cukru, bílého pečiva, konzumace alkoholu, kávy, kouření, užívání chemických léků oproti nízké konzumaci zásadotvorné zeleniny a ovoce, nedostatečnému pití nesycené čisté vody a nízkému příjmu minerálů. To vede k postupnému vyčerpání nárazníkových systémů a k rozvoji chronického překyselení. K dalším příčinám můžeme přidat ještě zamoření životního prostředí průmyslovými jedy (zejména zde, v našem krásném moravskoslezském kraji) a permanentní psychický stres!

Něco málo z fyziologie pro lepší pochopení, jakže to vlastně funguje.

Optimální poměr mezi kyselinami a zásadami je v .různých oblastech těla rozdílný a je nezbytný pro práci bílkovinných enzymů při všech životně důležitých biochemických reakcích. Příkladem je zažívací trakt, kde je v žaludku při trávení velmi kyselé prostředí (pH mezi 1-2) nutné pro aktivaci a funkci pepsinu. O pár centimetrů dále, ve dvanácterníku a tenkém střevě, je nezbytné vytvořit zásadité prostředí (pH okolo 8), sekrecí šťávy žlázkami ve sliznici střeva, jinak by byly enzymy štěpící tuky a cukry málo účinné a tyto živiny by se velmi těžko vstřebávaly do mízního a krevního systému tenkého střeva. Denně je na neutralizaci velmi kyselé žaludeční tráveniny potřeba několika litrů zásadité slinivkové a střevní „šťávy“. K tomu jsou nezbytné minerály a stopové prvky přijímané potravou. Jestliže jich přijímáme ve stravě málo, organismus je nucen použít uložené zásadité látky – vápník z kostí a zubů, chrom ze slinivky, zinek z prostaty, hořčík, který byl původně určen pro nervovou činnost, atd. Tím dochází k ochromení činnosti orgánů a následně pak k nemocem, které se dlouhodobým překyselením stávají chronickými, počínaje alergiemi, artózami a konče třeba žaludečními vředy. Krevní pH je velmi přísně regulováno okolo hodnoty 7,35 (mírně zásadité) nekolika „nárazníkovými systémy“, tzv. pufry, protože snížení pH na 7 nebo zvýšení na 7,6 by již mohlo být smrtelné. Optimální AB rovnováha je též výrazně podporována činností plic a ledvin.Příště si řekneme něco o zásadotvorných potravinách a o řešení této zapeklité situace...


18.4.2010 - jak na překyselený organizmus...


Eva Kramná

Strava je jedním z faktorů, které výrazně ovlivňují stav ABR. Zde si musíme uvědomit, že naše tělo si některé kyseliny vytváří samo a mnoho jich přijímá nevhodnou stravou. Ale zásadité látky je nuceno přijímat pouze v potravě. To je skutečnost, která naznačuje, že převaha kyselin je u člověka pravděpodobnější než převaha zásad.

Též mnohdy není ideální skladba stravy a způsob konzumace potravin, rovněž způsob úpravy surovin nahrává kyselinám. Zrno zbavené slupky a výrobky z něho, přeslazované, chemicky barvené, konzervované či jinak denaturované potraviny nemohou být nejen z hlediska ABR harmonickou potravinou. O jídlech typu fast food, na které si dnes bezmyšlenkovitě zvykáme, ani nemluvě.

Příklady kyselinotvorných potravin:
Cukr a sladkosti, bramborové lupínky, burské oříšky, majonéza, kečup, sýry eidam, ementál, tavené sýry, sůl, perník, čočka, šunka, hovězí a jehněčí maso, pivo (krom Plzeňského), černý čaj, bílé víno, šampaňské, ...

Příklady neutrálních a zásadotvorných potravin:
Aloe Vera, ananas, banány, jablka, hrušky, jahody, borůvky, broskve, meruňky, netarinky, meloun, maliny, pomeranče, citróny, kyselé zelí, špenát, brokolice, dýně, zelené fazole, červená řepa, celér, mrkev, hrášek, okurky, červené zelí, petržel, brynza, droždí, brambory, rýže natural, máslo, žitná mouka, chléb, bylinky, slunečnicový olej, rajčata, česnek, cibule, bylinky, neperlivá minerálka a zelený čaj...

A taky pozor, neznamená, že když je něco kyselé, že je to i kyselinotvorné. Jako příklad použiji citrón – ten je zásadotvorný, avšak když ho osladíme cukrem, už v této kombinaci samozřejmě způsobuje kyselost. Totéž, když z rajčat děláme polévku (rajskou) – přidáme-li k dochucení cukr, místo zásadotvorné polévky rázem vzniká pořádně kyselinotvorná.

Univerzální rada zní:
Omezit sladké, slané, smažené, hotová jídla či polotovary a ve větší míře konzumovat zeleninu, ovoce si dopřát třeba ke svačince. A pokud možno, dopřávat si zeleninu a ovoce ve stavu syrovém, třeba jako saláty doplněné o bylinky, ve kterých je spousta minerálů, vitamínů a stopových prvků.

Pít dostatečné množství tekutin, zejména bylinkové čaje střídat s čajem zeleným a upřednostňovat minerální vody neslazené a neperlivé.

Dále sportovat! Mnohdy postačí rychlá chůze na čerstvém vzduchu.

Nestresovat! :o) Sebe, ani druhé :o))))

A usmívat se!!!!

A jak vůbec lze zjistit míru překyselení v organismu? Vyšetření je velmi snadné a provést si ho může každý člověk sám. Stačí si zakoupit indikační papírky na měření pH. Takovýto proužek uchopte suchými prsty a na 1 sekundu ponořte do moči. Podle hodnoty pH změní proužek na navlhčeném místě svou barvu. Škála barev je od sytě žluté přes hnědou až po fialovou. Přičemž žlutá značí naprosté překyselení (mnohdy chronického rázu), čili hodnotu pH 5,2 – 5,8. Hnědá znamená sice nižší hodnoty překyselení, nicméně k dokonalosti ještě nějaký ten stupínek schází. Zde je hodnota 6,2 – 6,7. Ideální stav, neboli rovnováha mezi kyselinami a zásadami nastává při hodnotách 6,8 – 7,4. V tomto případě papírek ukáže barvu fialovou.

Ukázal vám papírek barvu jasně žlutou? Nezoufejte, neboť řešení existuje a je velká šance, jak tento stav úspěšně a poměrně rychle a hlavně zdravě vyřešit. Mezi mé favority, s nímž mám výborné osobní zkušenosti patří preparát, jež obsahuje zásaditý bikarbonát a minerály, jež jsou organicky vázané, takže vstřebatelnost do organismu je 95%!!! Obsahuje draslík, hořčík, vápník, sodík, měď, křemík a chrom, čili minerály důležité nejen pro vyrovnání kyselosti v organismu, ale důležité pro správnou funkci srdce a dalších životně důležitých orgánů, též jako léčba křečí, tetanie, a samozřejmě osteoporózy. Více informací a možnost zakoupení mmj. též v našem studijku.


Věděli jste, že překyselený organismus zadržuje vodu, která může způsobit nadváhu (až 15 kg), dále celulitidu, otoky nohou, revma, artritidu, alergie, osteoporózu, vysoký krevní tlak, infarkt, plísně a záněty, diabetes a rakovinu? Zvláště rakovinotvorným buňkám se v kyselém prostředí daří náramně. Odkyselení by tedy mělo být při boji s rakovinou krokem číslo jedna!

10.5.2010 - Pryč s nadváhou!

Jaro je v plném proudu, všechno kvete, sluníčko začíná hřát a nutí nás odložit kabáty, svetry a další hrubé vrstvy, které doposud s úspěchem zakrývaly přebytečná kila z Vánoc nebo nějaký ten faldík, faldíček :o) [Více...]


22.11.2010 - Víc než medicína je PREVENCE!


Eva Kramná

Jsme naučeni a podvědomě očekáváme, že rozsáhlý komplex zdravotnických zařízení, lékařů a specialistů bude vždy připraven ve stavu nouze zakročit a nemoc náhlou či plně rozvinutou zlikvidovat, pokud možno okamžitě. Také doufáme v to, že na každou nemoc budou v krátké době vynalezeny účinné léky, jenže… Když sundáme růžové brýle a trošičku, alespoň malinko, se odvážíme v této věci zapřemýšlet, vyskočí nám před očima varovná kontrolka. Rakovina, alergie, roztroušená skleróza, diabetes a další civilizační choroby. – Něco tady nehraje, že? Taky se Vám zdá, že s těmito diagnózami se potýká téměř každá rodina??? Jak je to jenom možné?

Dovolte mi skromnou úvahu. Ve většině případů, když se objeví nějaká bolest, mnoho z nás řekne. Teď ne! Teď si nemůžu dovolit marodit! Musím stihnout to a tamto. Nebo – to přejde! Nebo – nemocenská by mi sežrala polovinu platu. A tak zavřeme oči, zatneme zuby a jedeme dál. Pokud se problémy zhoršují, nasadíme tzv. samoléčbu. Po práci si zalezeme do postele s horkým čajem, nasypeme do sebe paralen nebo brufen v naději, že to ze sebe za den, v lepším případě za víkend, vypotíme. Pokud tato varianta nezabere, navštívíme lékárnu a dle každodenních rad televizních reklam zakoupíme další podpůrné prostředky a pokračujeme v samoléčbě. Až pokud nic z našeho vynaloženého úsilí nezabere, odhodláme se k návštěvě lékaře. A teď už ale opravdu očekáváme uzdravení na počkání. Vždyť jsou to přeci doktoři, no ne?

Představte si, že my si toto opravdu myslíme! A celý život se takto chováme. Připadá vám to v pořádku? Asi ano, jinak bychom to změnili, že?

Představte si úplně odlišný přístup ke svému zdraví, potažmo nemoci. Že bychom si platili lékaře, abychom vůbec neonemocněli! Myslíte si, že to je zvláštní? A tady se velmi, velmi blížíme k našemu tématu – PREVENCE!

Mnohdy totiž díky tomu, že přehlížíme varovné signály našeho organismu nebo je tlumíme analgetiky, nutíme naše tělo, aby na sebe upozornilo daleko silněji a třeba úplně jinde, než poprvé. Aniž bychom si toho byli vědomi, ničíme a poškozujeme si náš nejcennější dar, který nám byl dán – a tím je naše zdraví! Paradoxem je, že když v našem autě začne blikat kontrolka, že dochází olej, nečekáme, až se zadře motor, ale co nejrychleji zjednáme nápravu. Tak proč se ke svému tělu, které nejde vyměnit za nové, chováme zcela odlišně a tak „nelidsky“?

A přitom kdybychom jednali rozumně a logicky, pečovali o zdraví alespoň tak jako o své auto, nemuseli bychom zaujímat smutné první pozice na žebříčku mnoha zákeřných nemocí.

A pokud nezačneme sami u sebe, nic se nezmění!

Zkusme si rozebrat třeba takový ekzém. Prapůvodcem všeho prý je špatně fungující střevo a potažmo játra. A vše se točí kolem odpadních látek, které se nemohou dostat z těla, a proto se vylučují přes kůži v podobě vyrážek, akné, ekzémů apod. Léčba? Doktoři vsadili na kortikoidní léčbu, lékaři zase vědí, že je nutné nejprve důkladně pročistit střevo, nastolit rovnováhu střevní mikroflóry, povzbudit detoxikaci a regeneraci jater a změna na sebe nenechá dlouho čekat. Samozřejmě je důležitá taktéž vnější péče o postiženou pokožku, nicméně to je až druhotná záležitost. Pokud budeme pečovat o kůži pouze z venku, budeme se zabývat pouze příznakem, nikoliv řešit příčinu. A to je bohužel dosti krátkozraké.

A co je to vůbec prevence? Jak mám pečovat o své zdraví, abych se pokud možno vyhnul nemoci?

Důležité je uvědomit si, že žijeme v době, kdy je všeho dostatek – ať už se jedná o potraviny (naše strava obsahuje obrovské množství cukru, tuku a bílé jemně mleté mouky), ale také bohužel konzervanty, toxiny, zplodiny – a to jsou všechno složky, které nesmírně zatěžují náš organizmus. Játra nestíhají detoxikovat, jedy se usazují, oslabují a pozvolna ničí naše tělo. A když se k tomu všemu přidá náš každodenní nohsled Stres, vše dostává ještě dramatičtější podobu. Ne každý se rodí jako odolný jedinec. Většinou jsme oslabení působením rozličných faktorů již při narození a toto vše nám rozhodně nepřidá.

Pokud chceme pro své zdraví něco udělat, měli bychom dodržovat určitá pravidla.

 • - Jíst do polosyta (nepřejídat se).
 • - Dodržovat pitný režim (neslazené čaje, neperlivé neslazené minerální vody…) - cca 2,5l denně.
 • - Dbát na duševní hygienu (umět odpouštět, nezávidět, netrápit se tím, co nemůžete vyřešit, a pokud něco ovlivnit můžete, udělejte to hned – pak budete mít celý zbytek dne krásný :o).
 • - Pravidelně se detoxikovat a odkyselovat!!! (viz např. předchozí článek).
 • - Dopřát si v každém týdnu alespoň jeden den půst.
 • - Jíst dostatek ovoce a zeleniny v syrovém stavu!
 • - Dbát na pravidelnost stolice.
 • - Naučit se relaxovat – uvolnit se, zajít třeba na masáž - zkrátka vypnout.
 • - Mít harmonický vztah – pečovat o něj, nebrat ho jako samozřejmost!
 • - Pěstovat koníčky – mít něco, u čeho se můžete odreagovat.
 • - Chodit, cvičit, hýbat se!!!
 • - Zhluboka dýchat – všimli jste si někdy, jak mělce dýcháte??? Mělké dýchání má přímý vztah na zborcení klenby. A od toho se odvíjí nemalé zdravotní potíže!!!
 • - Každý den se upřímně zasmát :o))) Zkrátka se radovat! Vážit si všeho, co je na životě krásné a být za to vděčný!!! A pokud se Vám zdá, že nemáte nic – vzpomeňte si na ty úžasné dary, jako jsou oči, uši, mozek, ruce, nohy – zkrátka – nic dokonalejšího ještě nebylo vynalezeno!!! I za to člověk může děkovat! :o)


Co říkáte? Je to složité? Myslím, že jsou to věci přirozené, nenáročné a doufám, že Vám pomohou na cestě k pevnějšímu zdraví a přivedou Vás k poznání, že PREVENCE je levnější, radostnější, plnohodnotnější a logičtější než následné řešení již vzniklých obtíží.

Takže to vezměte za správný konec a zkuste alespoň týden na sobě zapracovat podle uvedeného návodu. Uvidíte, že to není nic složitého a možná už nebudete chtít jinak :o).

Ze srdce si to přeju!


27.11.2010 - Proč tak často zní při přání „HODNĚ ZDRAVÍ“ a co to vlastně obnáší?


Eva Kramná

Většinou si přejeme to, co si myslíme, že má v našem životě nějakou cenu a zkrátka nesmí chybět pro to, abychom se cítili úplně skvěle. Zpravidla to bývá láska, štěstí, peníze a taky… a řekla bych, že nejčastěji právě to ZDRAVÍ! Zvláště v dnešní době, kdy zjišťujeme, že případná nemoc nám jde hlouběji a hlouběji do kapsy.

Většinou si to zdraví navzájem přejeme, aniž bychom tomu přikládali hlubší smysl. Ono totiž něco si přát ve skutečnosti nestačí. Postupem času přijdeme na to, že aby člověk skutečně zdravý byl, musí se o to většinou sám přičinit. Jinak se to podobá pouze snu a očekávání něčeho, co vypadá jako samozřejmost, ale s prvním příznakem nemoci začínáme prozírat a zjišťujeme, jak hluboce jsme se mýlili. Dnes už nestačí čekat, že problém za mě někdo vyřeší, že když náhodou onemocním, hned se všichni seběhnou (lékaři, specialisté se všemi moderními poznatky) a vyléčí mě nato tata. Většinou platí, a je to velice moudré přísloví, které říká – pomoz si sám a bude ti pomoženo :o).

Tím nechci říci, abyste spoléhali jen sami na sebe, to vůbec ne… Jen jsem chtěla naznačit nesporný fakt, že dnes je více než nutné o sebe pečovat s maximální péčí, nejen si …přát! A budete-li někdy zase na oslavě narozenin a budete se slyšet, jak říkáte – „Hodně zdraví…“, nezapomeňte k tomuto přání věnovat třeba dárkový poukaz na masáže, jelikož … pouhé přání dnes už bohužel nestačí! :o)

   
TOPlist